Apple MacBook Pro 13-inch 2017 | 8GB RAM | 256GB SSD | Mac OS Ventura V.13.6.6
Original price was: R9,999.00.R7,499.00Current price is: R7,499.00.
- Processor: Intel Core i5 -7360U @ 2.3GHz
- Memory: 8GB DDR4 RAM (Onboard)
- Storage: 256GB NVMe SSD (Onboard)
- Display: 13″ LCD Display
- Operating System: macOS Ventura V.13.6.6
- Warranty: 6 Months Carry-in
+ New Battery
+ Free Laptop Bag
+ Free Nationwide Delivery
Pay over 3 EQUAL zero-interest instalments of R2,499.67 with PayJustNow.
Find out how...
HOW IT WORKS
PayJustNow allows you to pay for your purchase over 3 payments with 0% interest and no fees. Pay a third at checkout and receive your goods immediately. The remaining two instalments are debited on your selected instalment dates.
Browse online or in-store and proceed to checkout
Choose PayJustNow as your payment method
Create your account and receive an instant approval decision
Complete your transaction
WHAT YOU WILL NEED
Be over 18 years old
Be a South African resident
Have a debit or credit card
Have a valid email address
0% INTEREST. 3 PAYMENTS. NO STRESS.
WHY PAY ANY OTHER WAY?
Out of stock
Apple MacBook Pro 13-inch 2017
| Product Name | MacBook Pro |
| Manufacturer | Apple |
| Device Model | 13″ 2017 A1708 (EMC 3164) |
| Product Colour | Grey |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Code Name | 7360U |
| Processor Speed | 2.4GHz |
| Storage Capacity | 256GB |
| Storage type | NVMe SSD (Onboard) |
| Operating System | macOS Ventura V.13.6.6 |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR4 (Onboard) |
| Display Touch | No |
| Display Size | 13 inch |
| Graphics Card Model | Intel Iris Plus Graphics 640 |
| Webcam | Yes |
| HDMI | No |
| VGA Ports | No |
| LAN | No |
| Micro HDMI / Display Port | No |
| USB Type | 2x USB Thunderbolt 3 Ports |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-Ion (New Battery) |
| Built In Cellular Modem | No |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| Condition | Refurbished: A-Grade |




