HP 250 G5 Notebook | i7 6500U 2.50GHz | 16GB DDR4 RAM | 256GB SSD | 15.6″ LCD Display | Windows 10 Pro
Original price was: R6,999.00.R4,599.00Current price is: R4,599.00.
- Processor: Intel Core i7 – 6500U @ 2.50GHz (Max 3.10GHz)
- Memory: 16GB DDR4 RAM
- Storage: 256GB NVMe SSD
- Display: 15.6″ LCD Display
- Graphics Card: AMD Radeon R5 M330
- Operating System: Windows 10 Pro
- Warranty: 6 Months Carry-in
- New Battery
+ Free Laptop Bag, Wired Mouse + 32GB Flash Drive
+ Free MS Office 2019
+ Free Nationwide Delivery
This is a Grade B unit – fully functional and backed by our full Azania IT Warranty.
✅ Some visible scratches (usually on the top cover)
✅ Cosmetic only – does not affect performance
📸 See actual product photos
Great value. Solid performance. Just a few battle scars.
Pay over 3 EQUAL zero-interest instalments of R1,533.00 with PayJustNow.
Find out how...
HOW IT WORKS
PayJustNow allows you to pay for your purchase over 3 payments with 0% interest and no fees. Pay a third at checkout and receive your goods immediately. The remaining two instalments are debited on your selected instalment dates.
Browse online or in-store and proceed to checkout
Choose PayJustNow as your payment method
Create your account and receive an instant approval decision
Complete your transaction
WHAT YOU WILL NEED
Be over 18 years old
Be a South African resident
Have a debit or credit card
Have a valid email address
0% INTEREST. 3 PAYMENTS. NO STRESS.
WHY PAY ANY OTHER WAY?
Out of stock
| Product Name | 250 |
| Manufacturer | HP |
| Device Model | 250 G5 |
| Product Colour | Black |
| Processor Family | Intel Core i7 |
| Processor Code Name | 6500U |
| Processor Speed | 2.50GHz (Max 3.10GHz) |
| Storage Capacity | 256GB SSD |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | Yes |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Display Touch | No |
| Display Size | 15.6 inch |
| Graphics Card Model |
AMD Radeon R5 M330, Intel® HD Graphics 520 |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | Yes |
| USB Type | 3x USB 3.0 |
| Fingerprint Reader | No |
| Battery Type | Li-ion (New Battery) |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | No |
| Keyboard NumPad | Yes |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-in Warranty |
| Condition | Refurbished: B-Grade |






