Dell Latitude E7240 Notebook | i5 4310U 2.0GHz | 8GB DDR3 Ram | 256GB mSATA SSD | 12.5″ LCD Display | Windows 11 Pro
Original price was: R5,500.00.R4,599.00Current price is: R4,599.00.
- Intel Core i5 – 4310U @ 2.0GHz
- 8GB DDR3 Ram
- 256GB m SATA SSD
- 12.5″ LCD Display
- Windows 11 Pro
** 6 Months Warranty **
+ FREE Laptop bag & Wired USB Mouse
Pay over 3 EQUAL zero-interest instalments of R1,533.00 with PayJustNow.
Find out how...
HOW IT WORKS
PayJustNow allows you to pay for your purchase over 3 payments with 0% interest and no fees. Pay a third at checkout and receive your goods immediately. The remaining two instalments are debited on your selected instalment dates.
Browse online or in-store and proceed to checkout
Choose PayJustNow as your payment method
Create your account and receive an instant approval decision
Complete your transaction
WHAT YOU WILL NEED
Be over 18 years old
Be a South African resident
Have a debit or credit card
Have a valid email address
0% INTEREST. 3 PAYMENTS. NO STRESS.
WHY PAY ANY OTHER WAY?
Out of stock
Dell Latitude E7240 Notebook
| Product Name | Latitude |
| Manufacturer | Dell |
| Device Model | e7240 |
| Product Colour | Silver |
| Processor Family | Intel Core i5 |
| Processor Code Name | 4310U |
| Processor Speed | 2.0GHz |
| Storage Capacity | 256GB mSATA SSD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Optical Drive | No |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Display Anti Glare | Yes |
| Display Touch | No |
| Display Size | 12.5 inch |
| Graphics Card Model | Intel HD Graphics 4400 |
| Display Max Resolution | 1366 x 768 |
| Card Reader | Yes |
| Webcam | No |
| HDMI | Yes |
| VGA Ports | No |
| LAN | Yes |
| USB Type | 3x USB 3.0 |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Battery Type | Li-ion |
| Pointing Device Touchpad | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Keyboard NumPad | No |
| Keyboard Spill Resistant | No |
| Warranty Period | 6 Months |
| Warranty Type | Carry-In Warranty |





